Haber

Bulgaristan, F-16’lar gelene kadar eski MiG-29’ları kullanacak

Bulgaristan Hava Kuvvetleri, ABD’den beklediği yeni F-16 savaş uçakları gelene kadar eski Rus yapımı MiG-29’lardan oluşan hava filosunu kullanacak.

Savunma Bakanı Todor Tagarev, mecliste yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ın ABD’den satın aldığı 16 adet F-16 tipi savaş uçağından ilkinin 2025 yılında ülkeye teslim edilmesinin beklendiğini hatırlattı. Tagarev, o zamana kadar eski MiG- Teknolojik ömrünü tamamlamış olan 29 filo, Bulgar hava sahasını korumak için kullanılacaktı.

Bakan Tagarev, mevcut MiG’lerin teknik durumu sorun teşkil etse de diğer uçakların aralıklı olarak alınmayacağını açıkladı.

Uçak Polonya’da muhafaza edilecek

Bu arada MiG-29’ların Polonya’da tamir edileceği açıklandı. Savunma Bakanlığı, 6 motorun bakımının Polonyalı Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr 2 SA firması tarafından yapılacağını bildirdi. Polonyalı şirketin onarım için aldığı ücret, KDV ve gümrük masrafları hariç 10 milyon avro civarındaydı.

Bulgar Hava Kuvvetleri, eskimiş oldukları için MiG-29 uçaklarının bakımıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Rusya ve Ukrayna’da yapılabilen MiG’lerin teknik bakımı, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinden sonra Polonya’da yapılıyor. Bulgaristan, havaalanını korumak için genellikle diğer NATO müttefiklerine aralıklı olarak güveniyor.

nazilli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu