Ekonomi

Türkiye koordine ediyor! Katar Suriye’de kurulacak

Katar Yardım Derneği, Türk tarafını temsilen Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Suriye’nin kuzeyindeki Bab ilçesinde 1680 hanelik yeni bir yerleşim yeri kuracak. Bab, merkezin yaklaşık 10 kilometre kuzeyindeki Susunbat köyü civarında inşa edilecek. “el-Karame”Kent yaklaşık 9 bin sivile ev sahipliği yapacak.

ORGANİZASYONU Türkiye KOORDİNE EDİYOR

Qatar Charity’nin yeni şehir projesinde 1680 konutun yanı sıra anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisenin yanı sıra sağlık merkezi, mesleki eğitim merkezi ve cami yer alıyor.

Şehir 500 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Bab’daki temel atma törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller de katıldı. Suriye’deki temel atma töreniyle eş zamanlı olarak Ankara’da da imza töreni düzenlendi.

MALİYETİNİ ÇEYREK ÜSTLENECEK

Türkiye, Suriye’de rejimin ve terör örgütlerinin baskısından kaçan masum sivillere yardım elini uzatmaya devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde kalıcı konut projeleri hazırlandı. Maliyeti Katar Devlet Kalkınma Fonu tarafından karşılanacak ve 3 yılda tamamlanacak konutlarda sadece Türkiye’de yaşayan mülteciler barındırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu