Haber

Rusya: Kuzey Akım hatlarındaki patlamaların arkasında Ukrayna’nın olduğu iddiası inandırıcı değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, geçen yıl Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz borularının sınırlarında meydana gelen patlamaların arkasında Ukrayna’nın olduğu iddiasının inandırıcı olmadığını belirterek, “Bunu ancak iyi eğitimli özel servisler yapabilir.” söz konusu.

Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarındaki patlamaların arkasında Ukrayna’nın olduğu iddiasını pekiştiren Peskov, şunları kaydetti:

“İnanması güç. Bu yapılması çok zor bir eylem. Bunu ancak iyi yetişmiş özel servisler yapabilir. Dünyada bunlardan çok az var. Anglosaksonların yukarıdan bahsettiğimizi görüyorsunuz. Başlangıçlar ortalığı karıştırıyor. Belli ki söz konusu terör saldırısı nedeniyle Almanlarla ilişkilerinde kendi kendilerini baltalıyorlar. Utanıyor. Bu çok açık.”

Peskov, patlamaların arkasında Rusya’nın olduğu iddiasını da yalanlayarak, “Bu uluslararası projenin (Kuzey Akım) ana hissedarlarından Rusya’nın kendi ayağına kurşun sıkacağı fikri ancak iltihaplı bir akıl ortaya çıkabilir. . Bu kesinlikle asılsız, temelsiz ve saçma bir fikirdir.” değerlendirmesini yaptı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, olayla ilgili soruşturmanın hızlı ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, olayın failleri ve organizatörlerinin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Gürcistan’daki durumdan endişeliyiz”

“Yabancı etkinin şeffaflığı” yasasının parlamentoda onaylanmasına karşı Gürcistan’da düzenlenen protestolara değinen Peskov, Rusya’nın bu yasayla hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Peskov, benzer bir yasanın daha önce ABD’de çıkarıldığına dikkat çekti.

Gürcistan’daki durumdan endişe duyduklarını ifade eden Peskov, “Sınırlarımız çevresinde barışın olması elbette bizim için önemli.” söz konusu.

“Tahıl anlaşmasının uygulanması konusunda soru işaretleri var”

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyat anlaşmasının uzatılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Peskov, bu anlaşmanın uygulanmasına ilişkin çok sayıda soru işareti olduğuna dikkat çekti.

Peskov, “Burada tahılın nihai alıcıları, tahılın nereye gittiği hakkında pek çok soru var. Tahılın ikinci kısmıyla ilgili sorunlar herkes tarafından biliniyor.” sözünü kullandı.

haberoguzlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu