Ekonomi

Credit Suisse iflas etti: Krizi başlatan Ammar Al Khudairy istifa etti

Suudi Ulusal Bankası yaptığı açıklamaların ardından Credit Suisse hisselerinde tarihi bir çöküş yaşayan Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Khudairy’nin görevinden ayrıldığını duyurdu.

Khudairy, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini belirtti. Al Khudairy, bankacılık krizinden etkilenen ve İsviçre bankasının hisselerinin rekor seviyelere düşmesine neden olan Credit Suisse’den daha fazla hisse satın almayacaklarını söyledi.

Bu açıklamayla başlayan panik satışları, Avrupa’da risk algısının zirve yapmasına neden oldu. CNBC’ye konuşan Khudairy, “İsviçre Merkez Bankası’nın açıklamalarına bakılırsa her şey yolunda. Bankanın daha fazla sermayeye ihtiyacı olmayacağını düşünüyorum.”

Credit Suisse’de yüzde 9,9 oranında hisseye sahip olan Saudi National Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı’nın bu açıklamasının ardından Credit Suisse kaynaklı kriz derinleşti.

İsviçre’nin ana bankası Credit Suisse’de yaşanan kriz nedeniyle Swiss National Bank devreye girerek bankaya 54 milyar dolarlık kredi açtı. Devam eden kriz döneminde bir başka köklü banka olan UBS devreye girdi ve tarihi satın almayla Credit Suisse’i devralmayı kabul etti.

UBS’nin rakibini satın almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeyeceği belirtildi. İsviçre Ulusal Bankası, muhtıranın bir parçası olarak UBS’ye 100 milyar franklık bir likidite limiti sağlamayı kabul etti. İsviçre hükümeti ayrıca, UBS’ye satın alma işleminden kaynaklanabilecek olası kayıplar için 9 milyar frank garanti edileceğini duyurdu. İsviçre bankacılık otoritesi Finma, anlaşmanın ardından 16 milyar franklık riskli Credit Suisse tahvilinin bedelsiz olacağını duyurdu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu