Ekonomi

Aksa Enerji’nin Özbekistan’daki yeni santrali için imzalar atıldı

Aksa Enerji, Özbekistan’ın Talimarcan şehrinde 430 MW’lık doğalgaz kombine çevrim santrali yatırımı için ülkenin Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (Özbekistan Ulusal Elektrik Şebekesi) ile ABD doları cinsinden 25 yıllık anlaşma imzaladı.

Özbekistan Yatırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Laziz Kudratov ile Aksa Enerji Yönetim Konseyi Lideri ve CEO’su Cemil Yarari, ülkenin başkenti Taşkent’te Yatırım Bakanlığı’nda düzenlenen imza törenine katıldı.

İmzalanan sözleşmeyle 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana Taşkent ve Buhara şehirlerindeki 740 MW kapasiteli üç santralde ticari üretim gerçekleştiren Aksa Enerji, 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana ülkedeki gücünü 1.170 MW’a çıkaracak. geliştirip işleteceği 430 MW’lık Talimercan santrali.

Anlaşma kapsamında, 430 MW’lık Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde üretilecek elektriğin satış fiyatının, 25 yıl ABD doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlendiği açıklandı. Santralde elektrik üretimi için gerekli olan doğalgazın Özbekistan hükümeti tarafından karşılanacağı belirtildi.

Taşkent’te imzalanan yeni anlaşma hakkında konuşan Cemil Yarari, inşaat için gerekli izinlerin alınmasının ardından hemen santralin kurulumuna başlayacaklarını, 430 MW’lık Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Santralini tamamlayıp devreye almayı hedeflediklerini belirtti. İzinlerin tamamlanmasını takip eden 12 ay içerisinde ekimi tamamlanır.

Talimercan’da kurulacak 430 MW kapasiteli santralin, Özbekistan’ın enerji arz güvenliğinin yanı sıra ülkenin enerji verimliliğine de katkı sağlayacağını belirten Yararı, projenin aynı zamanda elektrik dağıtımını çeşitlendirerek “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisine de destek vereceğini belirtti. Aksa Enerji’nin varlık portföyünde döviz bazlı gelir bulunmaktadır. .

esmehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu